logo

Prezidentský zámoček, Tatranská javorina

80 turistov si raz v týždni môže zadarmo zvnútra obzrieť prezidentský zámoček v Tatranskej Javorine. Pre verejnosť ho otvorili pred rokom a veľkým lákadlom je nielen pre domácich turistov. Záujem ale prevyšuje možnosti.

Lovecký zámoček nechalo postaviť v roku 1884 pruské knieža Christian Kraft Von Hohenlohe, no dlhé desaťročia bol jeho interiér ukrytý pred zrakmi verejnosti. Dvere unikátnej stavby otvoril až prezident Andrej Kiska. Knieža Hohenlohe svojho času na Javorine zriadilo riaditeľstvo svojich tatranských i maďarských majetkov, v Javorovej doline zriadil zverník, kam dovážal rôzne cudzokrajné zveri ako bizóny, kozorožce či jelene. V obci tiež postavil vodnú elektráreň, ale rovnako na vlastné náklady dal postaviť kostol. Poľovnícky zámoček slávnostne uviedli do užívania 20. júla 1885. V roku 1935 jeho dediči predali Javorinu s rozlohou viac ako 10-tisíc hektárov štátu spolu so zámočkom. Zámoček spolu s „Účelovým zariadením Komunistickej strany Československa“ bol až do roku 1989 pre obyčajných ľudí nedostupný. Najviac tento zámoček využíval prezident Ivan Gašparovič, ktorý v ňom často relaxoval. Kancelária prezidenta Andreja Kisku zvažuje, že pre nápor turistov bude zámoček otvorený viac ako len jeden deň v tyždni. Čo ale skutočne trápi obyvateľov Tatranskej Javoriny sa dozviete ak budete sledovať televízne noviny na Markíze o 19,00hod.

 

  • preloading
    <br />
<b>Notice</b>:  Undefined variable: attatchmentID in <b>/nfsmnt/hosting1_2/8/b/8bf655e9-fc9e-400d-a490-fa412d8cb7b4/martinkrystynek.com/web/wp-content/plugins/imaginem-shortcodes-r4/shortcodes/portfolio-blocks.php</b> on line <b>130</b><br />
  • preloading
  • preloading
  • preloading
  • Share

Leave a reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pin It on Pinterest

Share This