logo

Petra Toth

V momente, kedy sa skrížia cesty šikovným ľuďom, vznikajú zaujímavé veci. Tvorivé projekty, vzájomné spolupráce, jedna múza nakopáva tú druhú a inšpirácie lietajú kade-tade. Že je Slovensko plné šikovných a talentovaných ľudí, o tom niet pochýb. Problémom však sem-tam býva, že ich nie je vidieť, že o nich nie je tak počuť, respektíve, že tvoria v zahraničí a správu o tom, kto sú a kde tvoria, nám už holuby doniesť nezvládli. Veď viete, naše “médiá” majú kopec práce s tým, aby nás informovali, odkiaľ má Erika B. také super prsia či ako sa volá nová “kamoška” Borisa K. A potom už, bohužiaľ, neostáva priestor pre nadaných slovenských návrhárov či umelcov, aby sme sa mali aj my, bežní smrteľníci, možnosť informovať sa o ich tvorbe a talente. Toto však nie je JEJ prípad! Je krásna, mladá a úspešná. Svoj talent by mohla rozdávať (čo však nedoporučujem, lebo stratiť takú “kapacitu”, to by bola, vážení čitatelia, veľká škoda) a to, čo vzniká pod jej rukami, sa nedá nazvať inak, než SKVOSTY.

JEJ meno a značka sa objavujú na stránkách mnohých časopisov a ženských magazínov, ako Nový Čas pre ženy, Harmonia, Eva, EMMA, Brejk, ONE či mnoho ďalších. JEJ tvorba býva zahrnutá v mnohých stylingoch uznávaných slovenských stylistov. Pod JEJ rukami vznikajú šperky, ktoré pomáhajú reprezentovať krásy Slovenska na medzinárodných a celosvetových súťažiach krásy. JEJ prácu hrdo nosia ženy, ktoré sa pohybujú v mediálnych a modelingových kruhoch, možno však i vaša suseda.

JEJ meno je Petra Toth a už od roku 2002 tvorí vo svojom ateliéri Petra Toth Jewellery. Je slovenskou dizajnérkou šperkov a pod jej rukami vznikajú šperky s príbehom, inšpirované minulosťou, navrhnuté s láskou, tvorené so srdcom.
Fascinácia šperkami je v jej prípade zakorenená v detskom veku, kedy sa často a rada hrávala s mamičkinou šperkovnicou. Ak by ste sa jej opýtali na jej prvú “profesionálnu” prácu, nestačili by ste sa diviť a určite by ste sa nevyhli úsmevu. Úplne prvým šperkom, ktorý vôbec vyrobila, bola spona do vlasov pre jej kamarátku zo škôlky.
Má bohatú fantáziu a jej talent rozhodne “vytŕča z davu”. Ak jej šperk dostanete do rúk a začnete ho nosiť, nebudete ho chcieť dať nikdy dole…

Tím Martina Krystýneka mal to šťastie vidieť časť jej šperkov na vlastné oči. Ba čo viac, mali sme možnosť s nimi i pracovať a pustiť tak uzdu našej fantázii. Spojili sme hlavy dokopy a vznikli zaujímavé fotografie, ktoré boli inšpirované samotnými šperkami, ktoré sú na fotografiách zachytené.

Chcete o Petre Toth a jej značke vedieť viac? Tak pokojne čítajte ďalej a určite sa dozviete niečo, o čom ste predtým netušili.

Značka a meno Petra Toth je dnes už mnohým milovníkom módy či ľuďom, ktorí majú radi krásne a originálne veci, dobre známa. Avšak pre tých, ktorí ju doteraz ešte nepoznali a chceli by, rozpovedá jej príbeh Petra sama:

“Dalo by sa povedať, že značka Petra Toth je “modernou výpoveďou našej minulosti”.
Naše šperky sú odrazom túžby vyjadriť krásu a rozmanitosť tradičnej Slovanskej ľudovej ornamentiky spôsobom, akým sa to doposiaľ nikomu nepodarilo. Nepôsobia rustikálne,
alebo nostalgicky…
Sú naopak svieže, moderné a v dnešnej dobe priam aktuálne.”

Pri pohľade na jej šperky je prvou vecou, ktorá človeka napadne, slovo tradícia. Prečo si Petra vybrala práve tento smer?

“Pravda, dlho som hľadala cestu, ktorou pri tvorbe šperkov ísť. Cítim však, že je prirodzenou vecou a do istej miery aj mojou povinnosť, čerpať z našich slovanských prameňov a tradícií, či už je zdrojom tradičná ručná výšivka alebo tvaroslovie ľudovej architektúry.
Od chvíle, odkedy som začala študovať našu Slovanskú kultúru, každým dňom zisťujem, že je pre mňa nie len inšpiratívnym zdrojom pre tvorbu šperkov, ale aj “studnicou” plnou
tajomstiev, krásy, podstaty a skutočného zmyslu života.

Pri pohľade na tie všetky krásne náhrdelníky, náušnice, prstene, ba i korunky ma napadá otázka, čo všetko sa za daným skvostom skrýva. Bol jeho návrh jednoduchý či obtiažny? A čo proces tvorby? Ako dlho trvá, kým príde nápad a impulz na nový návrh, až dokým má Petra v rukách hotový šperk?

“Šperky vytváram vždy po kolekciách, k vopred zvolenej myšlienke. Kolekcia obsahuje rôzne modifikácie náhrdeľníkov, prsteňov, náramkov a náušníc. Takúto kolekciu trvá
vyrobiť približne trištvrte roka, počnúc prvotným návrhom, až po rozhodnutie, vytvoriť k nej náležitú kampaň. Je to náročný a dlhodobý proces. Najzložitejšie je však rozhodnúť sa, ktoré návrhy šperkov pôjdu skutočne do výroby a ktoré sa budú zatiaľ len archivovať. Je množstvo faktorov ktoré vplývajú na tento process výberu, ktorý šperk sa zhmotní a ktorý nie.”

Hovorí sa, že každé ročné obdobie pôsobí rôzne na prácu každého z nás. Jeseň je spravidla depresívna, na jar, naopak, spolu s prírodou kvitnú i naše nápady. V ktorom ročnom období sa pracuje najlepšie Petre?

“Pracujem priebežne počas celého roka. V letnom období mám vždy trochu viac oddychu, ale práca je spravidla rozložená na celý rok. Pravdou však je, že žijem v nádhernom prostredí, kde si viem vychutnať všetky štyri ročné obdobia, ktoré ma istým spôsobom pri tvorbe ovplyvňujú.”

Je nejaký šperk, ku ktorému má Petra srdcový vzťah a je naň najviac pyšná?

“Áno, je ním môj prvý predaný šperk. Na radosť, ktorú som zažila vo chvíli, keď si môj šperk objednal môj prvý zákazník, zrejme nikdy nezabudnem. Je dôležité pamätať si
na začiatky, pretože tam niekde sa začínajú moje vlastné “šperkárske korene” a treba si ich neustále pripomínať. Ak sa tak nedeje, človek sa dostane na úroveň, kedy stráca reálnu predstavu o sebe samom.”

Petra spolupracuje i so súťažou Miss Universe. Mohli sme vidieť už dve krásne korunky na kráľovnách krásy, ktoré sú jej prácou. Čo myslíte, ako dlho jej trvalo, kým takýto skvost zhotovila? A určite je i nejaká zaujímavosť, ktorá sa s ich návrhom a zhotovením spája…

“Výroba jednej korunky trvala približne pol roka. Obe sú zasvetené dvom slovanským bohyniam. Tou prvou je Vesna – bohyňa jari, z čoho vyplýva, že i korunka je farebná a plná jarných kvetov. Druhou bohyňou je Morena – bohyňa zimy a večného sna – základ korunky tvorí štylizovaná tylová čipka z oblasti Kopčian, ktorá rastlinnými motívmi čiernych tulipánov, makovíc, rozmarínu a chmeľu vytvára “Čierno – zlatú oslavu”.”

My sme mali v ateliéri možnosť na vlastné oči vidieť kolekciu Slovenská epopej 2. Dokonca sme mali i tú česť použiť ich na pár fotografiách. Je prekrásna. Čo charakterizuje túto kolekciu?
Čím sa odlišuje od kolekcie Slovenská epopej 1?

“Pri navrhovaní novej kolekcie „Slovenská epopej 2“ som premýšľala, ako by som ju mohla odlíšiť od tej prvej. Mala som túžbu vniesť do témy viac harmónie, farebnosti, nežnosti, ale aj symboliku a viac ručnej práce, aby sa v šperku odrazili „odtlačky“ mojich prstov. Siahla som teda opäť do histórie slovenského ľudového ornamentu.”

Ak jej šperk dostanete do rúk a začnete ho nosiť, nebudete ho chcieť dať nikdy dole… Aká by mala byť žena, ktorá nosí Petrine šperky? Lepšie napísané a povedané, akou sa stane
vďaka jej šperkom?

“Žena, ktorá nosí moje šperky je sebavedomá, tvorivá, zmyselná, cieľavedomá, navonok citlivá a jemná – vnútorne a osobnosťou tvrdá a milujúca. Moje šperky len podtrhávajú
všetky tieto vlastnosti a verím, že sa s nimi moje klientky aj náležite dobre cítia.”

V mene celého tímu MK sa chcem srdečne poďakovať Petre Toth za spoluprácu, rozhovor a rovnako i múzu, ktorú do nášho ateliéru vďaka svojím šperkom vniesla.

Love, peace and art Ivanka

Pokiaľ máte záujem aj vy svoju tvorbu prezentovať pomocou fotografií a spolupracovať tak s naším ateliérom, neváhajte a napíšte nám! Budeme veľmi radi.

Foto: Martin Krystýnek

Make up: Patrícia Špániková

Hair: Marianna Lorencová – STUDIO EXCLUSIVE

Styling: Ivana Petrušová

Model: Barbora L. – Exit model management, Ivana P., Frederika K., Lenka Š. – Mix model management

Šperky: Petra Tóth

 • preloading
  <br />
<b>Notice</b>: Undefined variable: attatchmentID in <b>/nfsmnt/hosting1_2/8/b/8bf655e9-fc9e-400d-a490-fa412d8cb7b4/martinkrystynek.com/web/wp-content/plugins/imaginem-shortcodes-r4/shortcodes/portfolio-blocks.php</b> on line <b>130</b><br />
 • preloading
 • preloading
 • preloading
 • preloading
 • preloading
 • preloading
 • preloading
 • preloading
 • preloading
 • preloading
 • preloading
 • preloading
 • preloading
 • preloading
 • preloading
 • Share

Leave a reply

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Pin It on Pinterest

Share This